Select Page

Programovací jazyk Java – plán štúdia

Jaroslav Beňo

11/05/2020

Rozhodol si sa študovať programovací jazyk Java, alebo o tom uvažuješ. Pozeral si si pracovné ponuky pre Java programátora, alebo si našiel zložitejší návod ako napísať Java web aplikáciu. Natrafil si na veľké množstvo pojmov, ktorým nerozumieš. Máš v tom zmätok a nevieš, čo sa naučiť, alebo čo sa naučiť ako skôr. V tomto článku Programovací jazyk Java – plán štúdia sa ti budem snažiť pomôcť urobiť si prehľad v pojmoch a naplánuješ si štúdium programovacieho jazyka Java a pridružených technológií, ktoré sa ti budú hodiť.

Základy jazyka Java

Na úvod si musíš naštudovať základy jazyka Java. Potrebuješ vedieť, čo je to trieda, čo je to metóda, čo je premenná, ako sa píšu príkazy, čo je terminál, výpis, podmienka, cyklus, ako pracuje Java s pamäťou a iné základné znalosti. S týmito základmi zvládneš napísať jednoduché programy. Pozri si pár príkladov na precvičenie aj s ukážkou riešenia v článku Programovacie úlohy na precvičovanie – úroveň nízka.

Pokročilejšie časti jazyka

Po zvládnutí základov pristúpiš ku pokročilým častiam jazyka ako sú výnimky, OOP (objektovo orientované programovanie), práca s Java triedami, rozhrania, rekurzia, funkcionálnym programovaním pomocou Lambda výrazov, stream API, anotácie, reflexia, kolekcie, generické programovanie a podobne.  Pozri si pár úloh na precvičenie v článku Programovacie úlohy na precvičovanie – úroveň stredná a v článku Programovacie úlohy na precvičovanie – úroveň vysoká.

SQL

Veľké množstvo aplikácií pracuje sa databázami. Aby si aj ty v aplikáciách vedel správne používať databázu, musíš sa naučiť základy jazyka SQL.

Pomocou SQL príkazov vieme z databázy čítať dáta, zapisovať dáta, meniť dáta, alebo ich mazať.

Keď budeš študovať ako pracovať v aplikáciách s databázami, stretneš sa s pojmom CRUD. To nie je nič iné ako create, read, update a delete. Teda základné operácie.

Maven

Maven je nástroj, ktorý budeš používať na buildovanie a manažovanie svojich javovských projektov. Jednoducho si dokážeš pridávať do projektu knižnice a frameworky. Pomocou jedného príkazu si celý projekt skompiluješ, zbuilduješ a spustíš na serveri.

Maven je zároveň najpoužívanejší tool s týmito možnosťami. Vedomosti, ktoré sa tu naučíš budeš využívať pri skoro každom javovskom projekte. Stačí, ak si otvoríš pracovné príležitosti pre Java programátora a Maven tam s veľkou pravdepodobnosťou bude požadovaný.

Git

Pri práci na projektoch musíš mať prehľad o zmenách v tvojom kóde. V priebehu času budeš mať určite množstvo verzií svojho programu. Ako programátor budeš pracovať v tímoch. Každý bude pracovať na svojej časti programu a potom si tieto svoje verzie zlúčite dokopy.

Nie len na tieto úlohy budeš používať Git. Git je najrozšírenejší verzionovací nástroj a určite stojí za to naučiť sa ho používať.

Java Web Technológie

Všetky web technológie v Jave sú postavené na takzvaných servletoch. Potom sa od tejto technológie odvíja množstvo iných technológií a pojmov. Pri štúdiu sa stretneš napríklad s pojmami ako JSP, JSTL, EL, MVC, REST a podobne.

JPA a Hibernate

V Jave pracuješ s objektami a v databáze s tabuľkami. Ako ich navzájom prepojiť tak, že sa ti automaticky naplní java objekt dátami z pridruženej databázovej tabuľky? Použiješ JPA (java persistance api) a Hibernate framework.

Spring Framework

Aby sa ti zo všetkým pracovalo jednoduchšie a chceš preskočiť pár krokov v príprave aplikácie, chceš mať po ruke množstvo pomocných technológií, tak určite siahneš po Spring frameworku.

Kde sa to všetko naučíš?

Je viacero tutoriálov a kurzov najmä v angličtine. Ak ale chceš kurzy v slovenčine tak som pripravil niekoľko kurzov, ktoré obsahujú všetko, čo som v tomto článku spomínal a ešte oveľa viac. Každý kurz obsahuje domáce úlohy na precvičovanie. Ak máš záujem o kurzy pozri si si zoznam na stránke learn2code.

Záver

Dúfam ti tento článok Programovací jazyk Java – plán štúdia pomohol a našiel si v ňom množstvo užitočných informácií. Ako sa ti článok páčil? Čo ti chýbalo? Daj mi vedieť do diskusie pod článkom a zváž aj zdieľanie článku.

Ďakujem.

Ja som Jaro a my sa vidíme ak Boh dá pri ďalšom článku.

PS: podobnú tému som spracoval aj vo video forme na svojom YouTube kanály JaroslavBeno.

Najnovšie články

O autorovi: Jaroslav Beňo

Jaro je v skratke kresťan, manžel, otec a programátor. Na tomto webe sa venuje programovaniu. Jeho túžbou je šíriť vedomosti ďalej, aby sme mohli spolu rásť.

Pripravil viacero online video kurzov. Jeho sociálne siete:

Podobné články

Písanie kódu – programovanie v Jave

Ak budeš písať kód / programovať v jazyku Java, tak budeš používať text. Áno je to tak, programy budeme písať vo forme textu – nečudo, keď hovoríme o písaní. Kód by sme mohli začať písať do jednoduché textového editoru (program v tvojom počítači). Vo windowse máš...

Ako Java pracuje s pamäťou pri referenčných typoch

Referenčným dátovým typom sú všetky typy, ktoré nie sú primitívnymi dátovými typmi. Objekty, ktoré vznikli na základe triedy sú referenčné dátové typy. Objekty vznikajú ak zavoláme kľúčové slovo new pri konštruktore alebo keď vytvárame String pomocou úvodzoviek. V...

Share This

Páčil sa ti článok? Zváž zdieľanie. Ďakujeme.