Select Page

Ako sa stať programátorom

Jaroslav Beňo

29/04/2020

V tomto článku vám poskytnem úvahu alebo návod k tomu ako sa stať programátorom. Čo potrebuješ vedieť? Prečo chceš byť programátor? Ako si vybrať správny jazyk? Odpovede na otázky nájdeš dúfam v článku. Takže ako sa stať programátorom? Čítaj ďalej.

Otázky na úvod alebo motivácia ako prvá

Na začiatku svojej cesty si musíš ujasniť prečo sa chceš stať programátorom? Prečo si to máš ujasniť? Odpovedz si: Bavia ťa počítače? Baví ťa niečo tvoriť? Chceš prácu kde budeš pracovať hlavou? Nemáš problém doživotne sa vzdelávať? Technológie sa vyvíjajú a my sa musíme prispôsobiť, doštudovať si čo treba.

Osobná spokojnosť

Ak si si na väčšinu otázok odpovedal áno, tak verím, že ťa programovanie bude baviť. Čo ťa baví to budeš robiť lepšie, kvalitnejšie a budeš so sebou spokojný. Osobne si neviem predstaviť celý život ostať v práci kde by som bol nešťastný a nespokojný.

Tento úvod sa snažil byť  motivačný, tak by som bol rád, keby si mi do komentáru pod článok napísal, čo si myslíš. Poteší ma každý komentár. Ak budeš chcieť dostať na email informáciu o ďalších článkoch, tak sa zapíš dole pod článkom.

Postúpme ďalej a odpovedzme si už na otázku. Ako sa stať programátorom? Čo potrebuješ vedieť?

Čo potrebuješ vedieť?

1. Logické myslenie

Práca programátora vyžaduje určiť logické myslenie. Potrebuješ si často na „drobné“ rozbiť problém, s ktorým sa stretávaš. Poviem príklad z reálneho života.

Idem variť palacinky. Skús si teraz sám porozmýšľať ako by si postupoval a potom pokračuj. Skús nad tým rozmýšľať tak, že postup varenia palaciniek chceš vysvetliť niekomu kto ide prvý krát v živote variť. Aj počítač je v podstate hlúpy – sú to súčiastky, ktorým vravíme, čo majú robiť.  

Postup varenia palaciniek

Podľa tohto postupu by mal každý zvládnuť uvariť palacinky. Postup vieme teraz kľudne nazvať aj ako algoritmus. Pozrime sa na tento postup zoširoka.

a. rýchli postup málo detailu

Zmiešaj múku, vajcia, mlieko a postupne upraž palacinky. Toto by mohol byť prvý postup. Niekto by to zvládol, ale nie každý. Neviem koľko múky, koľko vajec a podobne.

b. detailnejší postup

Priprav si pol litra mlieka, 2 vajcia a 200g múky. Mixérom pomiešaj suroviny do hladkého cesta. Panvicu potri jemne olejom a nechaj ju rozpáliť. Na panvicu vylej cesto na tenko. Nechaj popražiť a potom palacinku otoč a popraž aj z druhej strany. Koniec.

To už je o niečo lepšie, to už by zvládlo viacej ľudí. Ale programovanie je o tom, že potrebuješ niečo naučiť počítač, ktorý nevie detaily o ktorých my uvažujeme podvedome. Alebo píšeš program pre používateľov a potrebuješ ošetriť všetko možné, tak aby ho používateľ zvládol ovládať a ošetríš jeho chybné zaobchádzanie s programom. Napríklad mi nenapadlo napísať, že ak nemáš vajcia, tak ich musíš kúpiť ak chce palacinky urobiť.

c. veľké detaily

Mám 2 vajíčka? Ak áno pokračujem ďalej. Ak nie idem do obchodu. Je obchod otvorený? Ak áno kúpim vajíčka a pokračujem ďalej. Ak nie tak ukončujem varenie. To isté pre mlieko a múku … Najlepšie ošetriť to tak, aby sa nakupovalo v obchode naraz a nie tri krát :-). Ak mám všetky suroviny pokračujem ďalej. Ak nie ukončujem varenie. Mám vajcia a tak jedno po druhom rozbíjam – opakovaná činnosť – kým mám vajíčka tak ich rozbíjam. V programovaní by to bol cyklus.

Takto by som celý postup mohol písať dopodrobna so všetkým možnými podmienkami – aj tými, čo ti pripadajú ako samozrejmosť. Napríklad príkaz vyliať mlieko – tebe napadne do misky kde miešaš cesto, ale mašina by ho vyliala tam kde by chytila mlieko, napríklad na zem :-).

Dúfam si pochopil tento malý exkurz do varenia palaciniek ako príklad logického myslenia. Logické myslenie ti bude pomáhať pri riešení všelijakých programátorských problémov.

Riešenie problému

ZÁKLAD JE POKÚSIŤ SA VYRIEŠIŤ PROBLÉM S VEDOMOŠŤAMI KTORÉ MÁŠ

Jeden problém sa dá vyriešiť niekoľkými spôsobmi. Možno ten tvoj spôsob nebude najoptimálnejší – nebudeš ho mať na 2 riadky ale na 6 – to ale nevadí. Dôležité je problém vyriešiť. Optimálnejšie sa kód naučíš písať praxou.

2. Pomôž si sám ale neboj sa pýtať

Ako nováčik si musíš vedieť poradiť do určitej miery sám. Pri učení sa stretávaš s množstvom otázok a problémov. Stretneš sa s  chybami v programe a podobne.

Môžeš sa pýtať otázky. Je do dovolené a ľudia ti ochotne poradia, ale najprv sa musíš pokúsiť hľadať riešenie sám. Internet je do určitej miery kamarát. Stackoverflow stránku alebo iné zdroje pomoci budeš používať veľmi často.

V práci ti skúsenejší kolega ochotnejšie poradí, ak mu povieš, že toto a toto si skúšal, alebo tam a tam som hľadal, ale aj tak potrebujem pomôcť.

3. Výber programovacieho jazyka

Logické myslenie, riešenie problémov, hľadanie pomoci samostatne – tieto veci natrénuješ, keď budeš študovať základy programovacieho jazyka. V mojom začiatočníckom kurze (java a oop pre začiatočníkov) študentom zadávam domáce úlohy na ktorých si precvičia logické myslenie, riešenie problémov s aktuálnymi vedomosťami. Na niektoré úlohy som poskytol aj môj postup riešenia vo forme videa. Ale pamätaj – moje riešenie nemusí byť rovnaké ako tvoje riešenie a súčasne oba riešenia môžu byť správne.  

Sám si  zvolíš jazyk, ktorý chceš študovať. Podľa čoho vybrať? Možno budeš uvažovať podľa voľných pracovných miest v tvojom regióne. Možno sa rozhodneš pozrieť si v rýchlosti ukážky každého jazyka a vyberieš si pre teba sympatickejší. Výber máš plne vo svojich rukách.

Ako som si vybral ja? O svojej histórii som sa vyrozprával v časti podcastu Let’s talk IT – Ako som začal programovať. Vypočuť si to môžeš vo forme audiavidea na mojom YouTube kanály. Keď tam budeš zváž odber kanálu 😊.

V rýchlosti: na škole sme mali programovanie v, PHP a JAVE. Ani jeden jazyk ma nejak špeciálne neoslovil. V bakalárskej práci a diplomovej práci som pracoval v ASP.NET Wep Pages (C#). To bolo super. Jednoduchá práca – rýchle začatie. Jednoduché pripojenie na databázu – začal som trénovať SQL. Jednoduché spustenie a nasadenie na internet. Proste super. Aj pre túto technológiu som spravil kurz. V tejto technológii si prácu nenájdeš, ale je super ako úvod do princípov práce s webom a databázou.  

Môj výber bol na základe voľných pracovných miest. Okrem ASP.NET Wep Pages som vedel aj základy Javy zo školy. V mojom meste som dostal tip, že berú java junior programátora a tak som sa prihlásil. Takto som začal programovať v Jave.

4. Štúdium jazyka

Čím lepšie ovládaš programovací jazyk tým lepšie. Najprv začneš štúdiom základov. Pozri si popis kapitol môjho kurzu Java a OOP pre začiatočníkov. Toto považujem za úplný základ. Cykly, podmienky, základy OOP a podobne.

Ak sa chceš stať napríklad Java programátor, tak ti odporúčam preštudovať si základný kurz a minimálne prvú polovicu kurzu Java pre pokročilých. Tu dostaneš základy jazyka Java a hlavne sa stretneš s množstvom domácich úloh na precvičovanie.

Plánujem napísať článok kde ti vysvetlím aké vedomosti potrebuješ ak sa chceš stať junior programátor. Ak ho nechceš zmeškať, tak sa môžeš zapísať na odber noviniek pod článkom.

5. Prax

Prax je akoby sumár všetkého, čo som do teraz spomínal. Ak nebudeš trénovať to čo si sa naučil, tak nebudeš v koncovke nič vedieť. Ak si vypočuješ tutoriál-návod ale sám si to nevyskúšaš, tak si neodnesieš vedomosti ale len poznatok – „aha, aj toto a toto je tam“.

Teda PRAX, PRAX, PRAX!!!

Záver

Dúfam ti tento článok pomohol. Ak áno, tak ho môžeš zdieľať. Tento článok je historicky prvý článok na tomto webe. Ak by si rád dostal email s informáciou o ďalšom článku, tak sa môžeš prihlásiť na odber noviniek nižšie.

Ja som Jaro a my sa vidíme ak Boh dá nabudúce.

Najnovšie články

O autorovi: Jaroslav Beňo

Jaro je v skratke kresťan, manžel, otec a programátor. Na tomto webe sa venuje programovaniu. Jeho túžbou je šíriť vedomosti ďalej, aby sme mohli spolu rásť.

Pripravil viacero online video kurzov. Jeho sociálne siete:

Podobné články

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

Share This

Páčil sa ti článok? Zváž zdieľanie. Ďakujeme.