Select Page

Písanie kódu – programovanie v Jave

Jaroslav Beňo

10/09/2020

Ak budeš písať kód / programovať v jazyku Java, tak budeš používať text. Áno je to tak, programy budeme písať vo forme textu – nečudo, keď hovoríme o písaní.

Kód by sme mohli začať písať do jednoduché textového editoru (program v tvojom počítači). Vo windowse máš napríklad Notepad.

Tento text / kód napíšeme a uložíme do súboru. Ako ho spustíme? Tu je to trošku zložitejšie. V našom počítači musíme mať nainštalovanú Javu a v príkazovom riadku (vo filmoch v niečom podobnom hackujú) tento súbor pomocou špeciálnych príkazov prerobíme na bytecode súbor. Tento bytecode súbor potom vieme pomocou ďalšieho príkazu spustiť.

My ale nebudeme využívať jednoduchý notepad a príkazový riadok z operačného systému. Budeme používať program/textový editor, ktorý sa vo všeobecnosti nazýva vývojové prostredie. V tomto programe budeme písať naše programy, spúšťať ich a podobne.

Existuje niekoľko známych a používaných vývojových prostredí. Eclispe, NetBeans alebo IntelliJ IDEA. Je na tebe, ktorý si vyberieš. Ja používam a odporúčam vývojové prostredie IntelliJ IDEA Community edition, ktorý je zadarmo.

Teraz je už čas začať písať tvoj prvý Java kód.

Najnovšie články

O autorovi: Jaroslav Beňo

Jaro je v skratke kresťan, manžel, otec a programátor. Na tomto webe sa venuje programovaniu. Jeho túžbou je šíriť vedomosti ďalej, aby sme mohli spolu rásť.

Pripravil viacero online video kurzov. Jeho sociálne siete:

Podobné články

Ako Java pracuje s pamäťou pri referenčných typoch

Referenčným dátovým typom sú všetky typy, ktoré nie sú primitívnymi dátovými typmi. Objekty, ktoré vznikli na základe triedy sú referenčné dátové typy. Objekty vznikajú ak zavoláme kľúčové slovo new pri konštruktore alebo keď vytvárame String pomocou úvodzoviek. V...

Programovací jazyk Java – plán štúdia

Rozhodol si sa študovať programovací jazyk Java, alebo o tom uvažuješ. Pozeral si si pracovné ponuky pre Java programátora, alebo si našiel zložitejší návod ako napísať Java web aplikáciu. Natrafil si na veľké množstvo pojmov, ktorým nerozumieš. Máš v tom...

Share This

Páčil sa ti článok? Zváž zdieľanie. Ďakujeme.